slide-4 IMG_2792 20170316_151103 20170316_145449
preload image preload image

Výukové kurzy

 

promilovnikybile

 

logo akceproskoly

Kontakt na rezervace, informace:

Jiří Šťastný
tel.: +420 604 585 030

Verionika Holubová
tel.: +420 731 501 639
duha@vodak-sport.cz

Kontakt na správce:

Hana Svobodová
tel.: +420 733 534 408

Vysočina – ráj běžkařů


Kraj Vysočina se rozprostírá ve středu České republiky. Kraj tvoří především Českomoravská vrchovina s velmi zachovalou přírodou. Návštěvníci zde naleznou také dvě chráněné krajinné oblasti, kterými jsou Žďárské vrchy a Železné hory.
Osobně nejčastěji jezdím na běžky do části Vysočiny Žďárských Vrchů. Tato oblast je položena v nadmořské výšce cca 600 – 800 mnm. Devět skal má výšku 836 mnm. Nejsou zde žádná hluboká údolí ani příliš strmé svahy a celá oblast je protkána řadou cest s mnoha turistickými značkami. 60 % území je zalesněno. To vše dělá ze Žďárských vrchů ideální terén na běžky.
bezky-1 
V zimním období při dostatku sněhu je najeto rolbou z Nového Města na Moravě nebo Žďáru nad Sázavou více než 200 km upravených lyžařských stop. Stopy jsou najížděny především pro klasiku. Lyžaři bruslaři si přijdou na své jen na kratších tratích v lyžařských areálech v Novém Městě, Žďáře nebo na tratích psích spřežení v okolí Třech Studní. I přes toto velké množství najetých stop si přijdou na své i milovníci pohybu na běžkách ve volném terénu. Krásné hřebenovky jsou technikou nedotčeny.


Kam tedy vyrazit?
Začnu terény pro milovníky dlouhého skluzu v perfektně upravené stopě.
Na tratě kolem Žďáru nad Sázavou je ideální dojet k Pilské nádrži na okraji Žďáru, zaparkovat u hráze na parkovišti. Hned za hrází začínají tratě. Při dobré sněhové pokrývce je najeto i více než dvacet kilometrů.


Novoměstské tratě
Jedná se o okruh s několika spojkami v celkové délce až 100 km. V ideálním případě vede obcemi, či poblíž obcí Vlachovice, Sklené, Tři Studně, Fryšava, Kadov, Krátká, Sněžné, Samotín, Blatiny, Milovy, Podlesí, Kuklík, Odranec, Věcov, Jimramovské Pavlovice, Míchov, Roženecké Paseky, Studnice, Rokytno, Pohledec, Maršovice, Jimramov, Zubří, Radňovice, Jiříkovice a Nové Město na Moravě. V zásadě je možné začít kdekoli na trase. Nicméně několik výchozích bodů je výhodnějších. Pokud jedete na jeden den vlakem, pak máte výchozí místo jasné. Asi sto metrů od nádraží v Novém Městě na Moravě směr Rokytno začíná najetá stopa. Trochu nevýhoda je, že jste prakticky nejníže na trase a první část musíte dost do kopce. Naopak fajn je, že na konci výletu již jen sjedete dolů. Z důvodu dobrého parkování není špatný začátek trasy z Arény Vysočina, kde jsou velká parkoviště a pokud nejsou zrovna závody, tak jsou volná. Dobré parkování a podle mne ideální místo pro začátek výletu jsou Tři studně. Pokud jedete pouze na jeden den, můžete zastavit na parkovišti u obecního úřadu a přímo od parkoviště a z louky před hotelem u Loubů vedou tratě třemi směry. Jeden směr Medlov, Fryšava či Kadov, druhý podél silnice směr Vlachovice, nebo Nové Město či Rokytno a třetí nahoru na pole kde se trať ještě rozděluje na směr na Fryšavu, nebo na Sklené. Lze tedy z tohoto místa vyrazit různými směry a podle toho volit i délku výletu. Navíc pro ty co mají rádi pohodu a klid a přitom si co nejvíce zalyžovat, tak na Třech Studních je poměrně hodně dobrých ubytovacích zařízení. Nejradši přijedu na Duhu už v pátek odpoledne po práci a ještě se sklouznu pár kilometrů a pak v sobotu a neděli jsem přímo v centru a pěkně si zajezdím. Navíc výhodou Třech Studní je i největší pravděpodobnost sněhu. Na loukách mezi Třemi Studněmi, Vlachovicemi a Skleným bývá sníh, i když jinde není. To platí i o směru mezi Třemi Studněmi a Fryšavou, kde se dokonce asi 3km kolečku kolem lesa přezdívá Fryšavský ledovec.
bezky-4 
Velkou výhodou Novoměstského okruhu je i to, že na něm potkáte mnoho výborných restaurací a můžete se tedy posilnit právě tehdy, kdy potřebujete. Určitě byste neměli vynechat Kadovánek, nebo vynikající obědy u Martina.
Lyžařské trasy jsou značeny na rozcestích ukazateli – oranžové šipky, na nichž jsou i uvedeny vzdálenosti. Tratě, které jsou projeté, najdete online na internetu a tak snadno naplánujete Vaši trasu. https://lyzovani.nmnm.cz/


Pokud je Vám 100 km novoměstských tras málo tak na severu na ně navazují na Milovech trasy svratecké (jedna stopa pro klasický styl), na východě u Míchova a u Zubřího trasy bystřické (dvě stopy pro klasický styl), na západě ve Skleném trasy směrem na Velké Dářko. Tím získáte možnost projet trasy o celkové délce až 200 km.
Mimo upravené stopy doporučuji hřebenovku ze Třech Studní, přes Brožovu Skalku, Fryšavský kopec, Žákovu Horu, Devět skal a přes Malínskou skálu, Dráteníčky Kadov, Paseckou skálu, zpět na Tři Studně. Projíždíte nádhernými lesy po lesních cestách, kolem Stříbrné studánky – pramen Svratky, potkáte prales na Žákově hoře, dobudete nejvyšší vrchol Žďárských vrchů a užijete si vyhlídku z mnoha dobře přístupných skal.   
bezky-2                                        

Možností na Vysočině je mnoho. Mírná vrchovina a pahorkatina naskýtá v zimně mnoho možností vyjet na běžky. Je vhodná jak pro začínající běžkaře, kteří mnohou bez potíží ujet jen několik kilometrů do nejbližší restaurace. Zároveň je perfektní pro běžkařské nadšence, pro které je 50 km denně příjemné proklouznutí.  
bezky-7 

Máte-li pohyb na běžkách rádi a ještě jste nebyli na Vysočině, přijeďte. Bude se Vám tu líbit. ;-)
                                                                                                                                                                                      
                                                                                                                                                       Jirka Š.

web kamera

online web kamera Tři Studně

On - line teploměr

Předpověď počasí

Copyright © 2011. All Rights Reserved.